Details
Panerai - PAM00007
Mare Nostrum
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Mare Nostrum |
|---|
| Reference: | PAM00007(aka: PAM7, PAM 7) |
|---|
| Name: | Mare Nostrum |
| Produced: | 1997 - 1999 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Bezel: | Tachymeter |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 42.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 22.00 mm |
|---|
| W/R: | 50.00 m |
Dial
| Color: | White |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
The PAM 007 is the white dial version of the Vendome-era Mare Nostrum.It is powered by a hand-wound movement by ETA with chronograph module by Dubois-Depraz.
Movement
Hand-wound movement with hours, minutes and central seconds.
| Type: | Handwound |
| Brand: | ETA |
|---|
| Caliber: | 2801-2 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 25.60 mm |
|---|
| Jewels: | 17 |
|---|
| Reserve: | 42 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
More watches using the ETA 2801-2 caliber