Details
Longines - L4.359.2.32.2
Lyre Quartz 32 Yellow Gold PVD / Champagne / Strap
| Brand: | Longines |
|---|
| Family: | La Grande Classique |
|---|
| Reference: | L4.359.2.32.2(aka: L43592322) |
|---|
| Name: | Lyre Quartz 32 Yellow Gold PVD / Champagne / Strap |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Coating: | PVD Gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 32.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 16.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Champagne |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The Longines Lyre L4.359.2.32.2 has a case (yellow gold PVD-coated) with a diameter of 32.00, which holds a quartz movement with central seconds and date (caliber L156). The dial on this model is Champagne.
Movement
Quartz movement based on ETA 255.412.
| Type: | Quartz |
| Brand: | Longines |
|---|
| Caliber: | L156 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 23.30 mm |
|---|
| Jewels: | 6 |
|---|
| Reserve: | 26280 h |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the Longines L156 caliber