Details
Breitling - M3239010.BF04.109W
Avenger II GMT Black Steel / Volcano Black / Military
| Brand: | Breitling |
|---|
| Family: | Avenger |
|---|
| Reference: | M3239010.BF04.109W |
|---|
| Name: | Avenger II GMT Black Steel / Volcano Black / Military |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Coating: | DLC |
|---|
| Bezel: | Gem-Set |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 43.00 mm |
|---|
| Height: | 12.20 mm |
|---|
| Lug Width: | 22.00 mm |
|---|
| W/R: | 300.00 m |
Dial
| Nickname: | Volcano |
|---|
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The Avenger II GMT stands out by its ultra-practical 24-hour second timezone display, complemented by a bidirectional rotating bezel enabling a third timezone reading. The officially chronometer-certified selfwinding movement is protected by an ultra-sturdy steel case water-resistant to 300 m (1,000 ft). The efficiency of the controls is guaranteed by a solid crown with a non-slip grip.
Reference M3239010|BF04 has a Black Steel case and a Volcano Black dial.
Movement
Breitling version of ETA 2893-2 GMT movement.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Breitling |
|---|
| Caliber: | B32 |
|---|
| Base: | ETA2893-2 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 25.60 mm |
|---|
| Jewels: | 21 |
|---|
| Reserve: | 42 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds, Additional 24 Hour Hand (adjustable) |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the Breitling B32 caliber