Details
Hamilton - H77555735
Khaki Navy GMT
| Brand: | Hamilton |
|---|
| Family: | Khaki Navy |
|---|
| Reference: | H77555735 |
|---|
| Name: | Khaki Navy GMT |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 42.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 21.00 mm |
|---|
| W/R: | 200.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Losange |
Price in euro
Description
The Hamilton Khaki Navy GMT is by no means restricted to underwater timekeeping. In addition to being water resistant to a depth of 200 meters (660 feet), the Khaki Navy GMT is capable of measuring time in two different time zones on dry land. A total of 24 cities on or near to the ocean are available for selection for a second time zone. The new Hamilton timepiece is the latest expression of an action-oriented and pioneering tradition dating back almost 100 years.
Movement
Automatic movement with 24h hand / disc.
| Type: | Automatic |
| Brand: | ETA |
|---|
| Caliber: | 2893-1 |
|---|
| Base: | ETA2892-A2 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 25.60 mm |
|---|
| Jewels: | 21 |
|---|
| Reserve: | 42 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds, World Time |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the ETA 2893-1 caliber