Details
Panerai - PAM00906
Luminor Due 42 3 Days Date Stainless Steel / White
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Luminor Due |
|---|
| Reference: | PAM00906(aka: PAM 906, PAM906) |
|---|
| Name: | Luminor Due 42 3 Days Date Stainless Steel / White |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 42.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 22.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | White |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The Panerai Luminor Due PAM00906 was introduced at SIHH 2018. It features a stainless steel case and an white dial with blue numerals. It is motivated by the OP XXXIV caliber.
Movement
Self-winding movement with power reserve of three days; based on ValFleurier ebauche.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Panerai |
|---|
| Caliber: | OP XXXIV |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Jewels: | 25 |
|---|
| Reserve: | 72 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the Panerai OP XXXIV caliber