Details
Longines - L2.919.4.78.3
Master Collection 42 Moonphase Stainless Steel / Silver-Arabic / Alligator
| Brand: | Longines |
|---|
| Family: | Master Collection |
|---|
| Reference: | L2.919.4.78.3(aka: L29194783, L001155208) |
|---|
| Name: | Master Collection 42 Moonphase Stainless Steel / Silver-Arabic / Alligator |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 42.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 21.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Silver |
|---|
| Finish: | Guilloche |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
|---|
| Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection 42 Moonphase was introduced in 2019. This watch features a 42mm case, which houses the self-winding caliber L899.2 with indicators for the date and moon phase. It is available in a number of configurations. Reference L2.919.4.78.3 has a Silver dial.
Movement
Self-winding mvoement with central seconds, date and moon phase. Base ETA A31.L91.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Longines |
|---|
| Caliber: | L899.2 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 25.60 mm |
|---|
| Jewels: | 21 |
|---|
| Reserve: | 64 h |
|---|
| Frequency: | 25200 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Astronomical: | Moonphase |
More watches using the Longines L899.2 caliber