Details
Oris - 01 733 7747 4055-07 4 17 18
Divers Sixty-Five 36 Stainless Steel / Blue / Rubber
| Brand: | Oris |
|---|
| Family: | Divers 65 |
|---|
| Reference: | 01 733 7747 4055-07 4 17 18 |
|---|
| Name: | Divers Sixty-Five 36 Stainless Steel / Blue / Rubber |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 36.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 17.00 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Blue |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The Oris Divers 65 reference 01 733 7747 4055-07 4 17 18 was introduced at BaselWorld 2018. It features a stainless steel case of 36mm, which is paired with a blue dial and a 'tropic' style rubber strap.
Movement
Oris version of Sellita SW200-1
| Type: | Automatic |
| Brand: | Oris |
|---|
| Caliber: | Oris 733 |
|---|
| Base: | SellitaSW200-1 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 25.60 mm |
|---|
| Jewels: | 26 |
|---|
| Reserve: | 38 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the Oris Oris 733caliber