Details
Longines - L2.704.4.56.3
Clous de Paris Chronograph Black
| Brand: | Longines |
|---|
| Family: | Heritage |
|---|
| Reference: | L2.704.4.56.3(aka: L27044563) |
|---|
| Name: | Clous de Paris Chronograph Black |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 44.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 22.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Finish: | Guilloche |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Feuille |
Price in euro
Description
The Longines 'Clous de Paris' takes its name from the pattern found on its dial. Reference L2.704.4.56.3 has a stainless steel case and a black dial. It is powered by caliber L696.
Movement
Longines variation of ETA A07.231.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Longines |
|---|
| Caliber: | L696 |
|---|
| Base: | ETAA07.231 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 36.60 mm |
|---|
| Jewels: | 24 |
|---|
| Reserve: | 46 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Day |
More watches using the Longines L696 caliber