Details
Panerai - PAM00205
Radiomir Tourbillon Antiquorum
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Radiomir |
|---|
| Reference: | PAM00205(aka: PAM205, PAM 205) |
|---|
| Name: | Radiomir Tourbillon Antiquorum |
| Produced: | 2002 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Platinum |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 42.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 22.00 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
The PAM 205 was the third Radiomir to be fitted with a tourbillon escapement. While the first two had a Three Golden Bridges movement by GP, the present one is supposed to have been made in-house. It was made in just one unit for Antiquorum's 30th anniversary.