Details
Longines - L4.228.7.32.6
Prestige Gold 21 Diamond
| Brand: | Longines |
|---|
| Family: | Les Grandes Classiques |
|---|
| Reference: | L4.228.7.32.6(aka: L42287326) |
|---|
| Name: | Prestige Gold 21 Diamond |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Yellow gold |
|---|
| Bezel: | Gem-Set |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 21.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Champagne |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
Price in euro
Description
The Prestige Gold collection is a series of watches exclusively available in 18k gold. The present model has a round case of 21mm in yellow gold and an integrated bracelet. The bezel is diamond-set.
Movement
Longines adaptation of ETA 280.002
| Type: | Quartz |
| Brand: | Longines |
|---|
| Caliber: | L963 |
|---|
| Base: | ETA280.002 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 9.00 mm |
|---|
| Jewels: | 5 |
|---|
| Time: | Hours, Minutes |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the Longines L963 caliber