Details
Zenith - 18.2150.400/69.C713
El Primero Chronomaster 38 Rose Gold / Silver / Alligator
| Brand: | Zenith |
|---|
| Family: | El Primero |
|---|
| Reference: | 18.2150.400/69.C713 |
|---|
| Name: | El Primero Chronomaster 38 Rose Gold / Silver / Alligator |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Rose Gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 38.00 mm |
|---|
| Height: | 12.45 mm |
|---|
| Lug Width: | 19.00 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Silver |
|---|
| Finish: | Sunburst |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The Zenith Chronomaster 18.2150.400/69.C713 features a rose gold case of 38mm, which is paired with a silver dial with the brand's iconic tri-color subdials.
Movement
Zenith's El Primero in its purest form; 278 components, 31 jewels and 36,000 VpH.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Zenith |
|---|
| Caliber: | El Primero 400 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Jewels: | 31 |
|---|
| Reserve: | 50 h |
|---|
| Frequency: | 36000 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph, Column wheel |
More watches using the Zenith El Primero 400 caliber