Details
Panerai - PAM00370
Radiomir Chrono for China
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Radiomir |
|---|
| Reference: | PAM00370(aka: PAM370, PAM 370) |
|---|
| Name: | Radiomir Chrono for China |
| Produced: | 2011 - 2011 |
| Limited: | Yes, 100 units |
|---|
Case
| Material: | Pink gold |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 42.00 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Blue |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
The PAM 370 is a 2011 limited edition Radiomir Chronograph made for the Chinese market. It has a pink gold case and a blue dial.
Movement
Chronometer-rated & personalized version of ETA / Valjoux 7753.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Panerai |
|---|
| Caliber: | OP XII |
|---|
| Base: | ETA7753 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Jewels: | 27 |
|---|
| Reserve: | 46 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph |
|---|
| Additionals: | Chronometer |
More watches using the Panerai OP XII caliber