Details
IWC - IW3890-04
Pilot's Watch Top Gun Chronograph Strike Fighter Tactics Instructor
| Brand: | IWC |
|---|
| Family: | Pilot |
|---|
| Reference: | IW3890-04(aka: IW389004) |
|---|
| Name: | Pilot's Watch Top Gun Chronograph Strike Fighter Tactics Instructor |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Materials: | Titanium, Ceramic |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 44.00 mm |
|---|
| Height: | 16.50 mm |
|---|
| W/R: | 60.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
|---|
| Hands: | Alpha |
Description
The IWC Pilot's Watch Top Gun Chronograph ref. IW3890-04 is a special edition only available to active-duty graduates of the U.S. Navy Strike Fighter Tactics Instructor program. It features the patch awarded to NWFWS graduates at 9:00.
Movement
Self-winding flyback chronograph movement with date. Hour and minute counters are combined in the 12 o'clock totalizer.
| Type: | Automatic |
| Brand: | IWC |
|---|
| Caliber: | 89361 |
|---|
| Base: | IWC89360 |
| Display: | Analog |
|---|
| Jewels: | 38 |
|---|
| Reserve: | 68 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph, Flyback |
More watches using the IWC 89361 caliber