Details
Tissot - T033.410.33.051.01
Dream Quartz 38 Yellow Gold PVD / Black / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|
| Family: | Dream |
|---|
| Reference: | T033.410.33.051.01(aka: T0334103305101) |
|---|
| Name: | Dream Quartz 38 Yellow Gold PVD / Black / Bracelet |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Coating: | PVD Gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 38.00 mm |
|---|
| Height: | 7.50 mm |
|---|
| Lug Width: | 19.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Alpha |
Price in euro
Description
The Tissot Dream is a gentleman's wristwatch with a classic look. The case measures 38mm across. It holds a quartz movement with central seconds and date.
Reference T033.410.33.051.01 is fully pvd-coated in yellow gold. The dial is black.
Movement
Quartz movement ETA Fashionline 805.112.
| Type: | Quartz |
| Brand: | ETA |
|---|
| Caliber: | 805.112 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 25.60 mm |
|---|
| Reserve: | 26280 h |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the ETA 805.112 caliber