Details
Panerai - PAM00447
Pocket Watch 3 Days Oro Rosso
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Pocket Watches |
|---|
| Reference: | PAM00447(aka: PAM447, PAM 447) |
|---|
| Name: | Pocket Watch 3 Days Oro Rosso |
| Produced: | 2014 - 2014 |
| Limited: | Yes, 50 units |
|---|
Case
| Material: | Red Gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Hunter |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 50.00 mm |
|---|
| W/R: | 50.00 m |
Dial
| Color: | Brown |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The Panerai PAM 447 pocket watch was introduced in 2014. It pairs the Panerai DNA with a pocket watch case in red gold. It is powered by the caliber P.3001/10 movement. It has a white gold brother in the ref. 529.
Movement
Openworked version of caliber P.3000 - incorrectly labeled as P.3001 in the picture.
| Type: | Handwound |
| Brand: | Panerai |
|---|
| Caliber: | P.3000/10 |
|---|
| Base: | PaneraiP.3000 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 36.60 mm |
|---|
| Jewels: | 21 |
|---|
| Reserve: | 72 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes |
|---|
| Additionals: | Power Reserve Indicator |
More watches using the Panerai P.3000/10 caliber