Details
Audemars Piguet - 26540ST.OO.A070CA.01
Royal Oak Offshore Tourbillon Chronograph Selfwinding Stainless Steel / Orange
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Family: | Royal Oak Offshore |
|---|
| Reference: | 26540ST.OO.A070CA.01 |
|---|
| Name: | Royal Oak Offshore Tourbillon Chronograph Selfwinding Stainless Steel / Orange |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 3 units |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Other |
|---|
| Diameter: | 44.00 mm |
|---|
| Height: | 14.45 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Orange |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The Royal Oak Offshore Tourbillon Chronograph Selfwinding 26540ST.OO.A070CA.01 was introduced at SIHH 2017. It sports a stainless steel case, a bright orange dial, orange rubber-clad pushers and crown, and an orange rubber strap. It is powered by Audemars Piguet's high-end caliber 2897, a chronograph movement with tourbillon escapement and peripheral winding system, offering an unobstructed view at the movement from the back.
Movement
Selfwinding tourbillon chronograph movement developed by Renaud & Papi, launched in 2011. Total of 335 parts.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Caliber: | AP 2897 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 35.00 mm |
|---|
| Jewels: | 34 |
|---|
| Reserve: | 65 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph |
|---|
| Additionals: | Tourbillon Escapement |
More watches using the Audemars Piguet AP 2897 caliber