Details
IWC - IW3241-03
Pilot's Watch Mark XII Yellow Gold / Black / Strap
| Brand: | IWC |
|---|
| Family: | Pilot |
|---|
| Reference: | IW3241-03(aka: IW324103) |
|---|
| Name: | Pilot's Watch Mark XII Yellow Gold / Black / Strap |
| Produced: | 1994 - 1999 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Yellow gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 36.00 mm |
|---|
| Height: | 10.40 mm |
|---|
| Lug Width: | 18.00 mm |
|---|
| W/R: | 60.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
The IWC Pilot's Watch Mark XII was introduced in 1994 as such it marked the return of IWC's classic pilot's watch. The case measured 36mm across at a height of 10.4mm, housing a self-winding movement by Jaeger-LeCoultre.
The Mark XII reference 3241 was available in a number of variations;
3241-001; stainless steel, black dial, strap
3241-002; stainless steel, black dial, bracelet
3241-003; yellow gold, black dial, strap
3241-004; platinum, blue dial, strap, limited to 500 pieces
Titanium versions were made using the reference number 3242; these were powered by an ETA 2892 movement.
Movement
Caliber 884 is IWC's version of the JLC 889/2, finished in a slightly less elaborate manner.
| Type: | Automatic |
| Brand: | IWC |
|---|
| Caliber: | 8842 |
|---|
| Base: | Jaeger-LeCoultre889/2 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 26.00 mm |
|---|
| Jewels: | 36 |
|---|
| Reserve: | 40 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the IWC 8842 caliber