Details
Panerai - 5218-301/A
Mare Nostrum
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Pre-Vendome |
|---|
| Reference: | 5218-301/A |
|---|
| Name: | Mare Nostrum |
| Produced: | 1993 - 1997 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Bezel: | Tachymeter |
|---|
| Glass: | Mineral |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 42.00 mm |
|---|
| W/R: | 50.00 m |
Dial
| Color: | Blue |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 5218 is the so-called 'Pre-Vendome' Mare Nostrum with blue dial and tachymeter bezel. It is powered by the hand-wound ETA 2801 with Dubois-Depraz chrono module.
Movement
Hand-wound movement with hours, minutes and central seconds.
| Type: | Handwound |
| Brand: | ETA |
|---|
| Caliber: | 2801-2 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 25.60 mm |
|---|
| Jewels: | 17 |
|---|
| Reserve: | 42 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
More watches using the ETA 2801-2 caliber