Details
IWC - IW5042-04
Portugieser Tourbillon Mystere Platinum / Silver
| Brand: | IWC |
|---|
| Family: | Portugieser |
|---|
| Reference: | IW5042-04(aka: IW504204) |
|---|
| Name: | Portugieser Tourbillon Mystere Platinum / Silver |
| Produced: | 2004 - 2004 |
| Limited: | Yes, 50 units |
|---|
Case
| Material: | Platinum |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 44.20 mm |
|---|
| Height: | 14.20 mm |
|---|
| Lug Width: | 22.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Silver |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
|---|
| Hands: | Feuille |
Description
The Portuguese Tourbillon Mystere 5042 features a hand-wound movement with tourbillon, small seconds and power reserve indicator, which is housed in a 44.2mm case.
Reference IW5042-04 has a Platinum case and a Silver dial.
Movement
'Tourbillon Mystere' movement with 7 day power reserve.
| Type: | Automatic |
| Brand: | IWC |
|---|
| Caliber: | 50900 |
|---|
| Base: | IWC5011 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 38.20 mm |
|---|
| Jewels: | 44 |
|---|
| Reserve: | 168 h |
|---|
| Frequency: | 19800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Additionals: | Power Reserve Indicator, Tourbillon Escapement |
More watches using the IWC 50900 caliber