Details
IWC - IW3903-05
Portugieser Chronograph Classic Red Gold / Blue / Bucherer
| Brand: | IWC |
|---|
| Family: | Portugieser |
|---|
| Reference: | IW3903-05(aka: IW390305) |
|---|
| Name: | Portugieser Chronograph Classic Red Gold / Blue / Bucherer |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Red Gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 42.00 mm |
|---|
| Height: | 14.50 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Silver |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
|---|
| Hands: | Feuille |
Description
The IWC Portugiser IW3903-05 features a red gold case paired with a blue dial.
Movement
Self-winding flyback chronograph movement with date. Hour and minute counters are combined in the 12 o'clock totalizer.
| Type: | Automatic |
| Brand: | IWC |
|---|
| Caliber: | 89361 |
|---|
| Base: | IWC89360 |
| Display: | Analog |
|---|
| Jewels: | 38 |
|---|
| Reserve: | 68 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph, Flyback |
More watches using the IWC 89361 caliber