Details
Panerai - 5218-203/A
Luminor Marina PVD
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Pre-Vendome |
|---|
| Reference: | 5218-203/A |
|---|
| Name: | Luminor Marina PVD |
| Produced: | 1994 - 1997 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Coating: | PVD |
|---|
| Glass: | Mineral |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 44.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 24.00 mm |
|---|
| W/R: | 300.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
The Panerai 5218-203/A was introduced in 1993. It features a PVD coated stainless steel case. Approximately 200 pieces were produced. It is among the most sought-after Panerai models.
Movement
Lepine caliber - small seconds at 9:00.
| Type: | Handwound |
| Brand: | ETA |
|---|
| Caliber: | 6497-1 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 36.60 mm |
|---|
| Jewels: | 17 |
|---|
| Reserve: | 46 h |
|---|
| Frequency: | 18000 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
More watches using the ETA 6497-1 caliber