Details
Longines - L3.637.4.60.0
GrandeVitesse Chronograph 24h
| Brand: | Longines |
|---|
| Family: | GrandeVitesse |
|---|
| Reference: | L3.637.4.60.0(aka: L36374600) |
|---|
| Name: | GrandeVitesse Chronograph 24h |
| Produced: | 2009 - 2011 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Bezel: | Tachymeter |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 44.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 22.00 mm |
|---|
| W/R: | 50.00 m |
Dial
| Color: | Brown |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The Longines GrandeVitesse Chronograph GMT has a stainless steel case of 44mm, fitted with an aluminum tachymeter bezel calibrated for both KM/H and MPH. This watch is powered by caliber L686, which is Longines' version of the ETA / Valjoux 7754.
Movement
Longines version of ETA 7754.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Longines |
|---|
| Caliber: | L686 |
|---|
| Base: | ETA7754 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Jewels: | 25 |
|---|
| Reserve: | 42 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Additional 24 Hour Hand (adjustable), Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph |
More watches using the Longines L686 caliber