Details
Tissot - T22.1.581.31
PRC 100 Quartz 41.3 Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|
| Family: | PRC 100 |
|---|
| Reference: | T22.1.581.31(aka: T22158131) |
|---|
| Name: | PRC 100 Quartz 41.3 Stainless Steel / Silver / Bracelet |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 41.30 mm |
|---|
| Height: | 10.30 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Silver |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Dauphine |
Price in euro
Description
This Tissot PRC 100 has a stainless steel case with a diameter of 41.3mm, housing a quartz movement with central seconds and date supplied by ETA. It comes on a stainless steel bracelet.
Movement
Quartz movement ETA Trendline F06.111.
| Type: | Quartz |
| Brand: | ETA |
|---|
| Caliber: | F06.111 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 25.60 mm |
|---|
| Jewels: | 3 |
|---|
| Reserve: | 26280 h |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the ETA F06.111 caliber