Details
Panerai - PAM01029
Luminor Due 38 Automatic Red Gold / Black
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Luminor Due |
|---|
| Reference: | PAM01029(aka: PAM1029, PAM 1029) |
|---|
| Name: | Luminor Due 38 Automatic Red Gold / Black |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Red Gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 38.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 22.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Finish: | Sunburst |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The Panerai Luminor Due PAM01029 has a red gold case of 38mm and a black dial with sunburst finish. This watch is powered by the self-winding caliber OP XXXIV.
Presumably the alloy of the gold used for the case was changed to 'Goldtech' in 2019.
Movement
Self-winding movement with power reserve of three days; based on ValFleurier ebauche.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Panerai |
|---|
| Caliber: | OP XXXIV |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Jewels: | 25 |
|---|
| Reserve: | 72 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the Panerai OP XXXIV caliber