Details
Audemars Piguet - 15202OR.OO.0944OR.01
Royal Oak Extra-Thin Pink Gold / Silver
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Family: | Royal Oak |
|---|
| Reference: | 15202OR.OO.0944OR.01 |
|---|
| Name: | Royal Oak Extra-Thin Pink Gold / Silver |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Pink gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Other |
|---|
| Diameter: | 39.00 mm |
|---|
| Height: | 8.00 mm |
|---|
| W/R: | 50.00 m |
Dial
| Nickname: | Grande Tapisserie |
|---|
| Color: | Silver |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The Royal Oak 'Extra-Thin' is Audemars Piguet modern Jumbo - the design closely following the original lines as introduced with the 1972 5402. The case measures 39mm across and houses the tried & tested caliber 2121 movement.
Reference 15202OR.OO.0944OR.01 has a pink gold case with matching bracelet and a silver / white 'Grande Tapisserie' dial.
Movement
Slim (3.05mm) self-winding movement, originally created by Jaeger-LeCoultre and used by Audemars Piguet, Vacheron Constantin and Patek Philippe.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Caliber: | AP 2121 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 28.40 mm |
|---|
| Jewels: | 36 |
|---|
| Reserve: | 40 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the Audemars Piguet AP 2121 caliber