Details
Breitling - A17395F41G1A1
Navitimer 1 35 Automatic Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Breitling |
|---|
| Family: | Navitimer |
|---|
| Reference: | A17395F41G1A1 |
|---|
| Name: | Navitimer 1 35 Automatic Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Bezel: | Sliderule |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 35.00 mm |
|---|
| Height: | 9.92 mm |
|---|
| Lug Width: | 18.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Silver |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Syringe |
Price in euro
Description
The Breitling Navitimer Automatic 35 was introduced in 2020 as a smaller alternative to the 2018 Navitimer 38. As suggested by its name, it features a case with a diameter of 35mm. Power comes from the self-winding caliber B17 ND without date function.
The Navitimer Automatic 35 is available in a number of configurations; reference A17395F41G1A1 has a Stainless Steel case and a Silver dial.
Movement
No-Date version of Breitling's ETA 2824-based B17 movement.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Breitling |
|---|
| Caliber: | B17 ND |
|---|
| Base: | BreitlingB17 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 25.60 mm |
|---|
| Jewels: | 25 |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
More watches using the Breitling B17 ND caliber