Details
Longines - L3.774.4.90.2
Legend Diver Date Stainless Steel / Blue
| Brand: | Longines |
|---|
| Family: | Heritage |
|---|
| Reference: | L3.774.4.90.2 |
|---|
| Name: | Legend Diver Date Stainless Steel / Blue |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 42.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 22.00 mm |
|---|
| W/R: | 300.00 m |
Dial
| Color: | Blue |
|---|
| Finish: | Gloss |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Arrow |
Description
The Longines Legend Diver reference L3.774.4.90.2 was added to the Legend Diver collection in 2020. This watch has a Stainless Steel case and a gradient Blue dial.
Movement
| Type: | Automatic |
| Brand: | Longines |
|---|
| Caliber: | L888.2 |
|---|
| Base: | ETAA31.L01 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 25.60 mm |
|---|
| Jewels: | 21 |
|---|
| Reserve: | 65 h |
|---|
| Frequency: | 25200 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the Longines L888.2 caliber