Details
IWC - IW4523-04
Da Vinci Automatic Midsize Stainless Steel / Black
| Brand: | IWC |
|---|
| Family: | Da Vinci |
|---|
| Reference: | IW4523-04(aka: IW452304) |
|---|
| Name: | Da Vinci Automatic Midsize Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2007 - 2011 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Tonneau |
|---|
| Diameter: | 35.60 mm |
|---|
| Height: | 10.90 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Alpha |
Description
The IWC Da Vinci Automatic IW4523 was introduced in 2007, at the occassion of a total revamp of the Da Vinci collection. This generation of the Da Vinci is charactrized by its tonneau-shaped case, which in the reference IW4523-04 is made of Stainless Steel (45.20 x 35.60 mm), holding the self-winding caliber 30130. The dial is Black.
Movement
This IWC movement is based on ETA Mecaline Specialities 2896, made to IWC specs - enhanced by IWC in-house in Schaffhausen.
| Type: | Automatic |
| Brand: | IWC |
|---|
| Caliber: | 30130 |
|---|
| Base: | ETA2896 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 25.60 mm |
|---|
| Jewels: | 22 |
|---|
| Reserve: | 42 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Big Date |
More watches using the IWC 30130 caliber