Details
Longines - L8.113.0.87.6
PrimaLuna Automatic 30 Diamond MOP
| Brand: | Longines |
|---|
| Family: | PrimaLuna |
|---|
| Reference: | L8.113.0.87.6(aka: L81130876) |
|---|
| Name: | PrimaLuna Automatic 30 Diamond MOP |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Bezel: | Gem-Set |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 8.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Mother of pearl |
|---|
| Indexes: | Diamond |
|---|
| Hands: | Sword |
Price in euro
Description
The Longines PrimaLuna is an elegant ladies watch with soft, round lines that gently hug the wrist. The PrimaLuna is available in a wide array of variations, including quartz and automatic models with various dials and in various metals. With its reference number starting with L8.113, the PrimaLuna has a case with a diameter of 30 mm housing the automatic L595 movement. Ref. L8.113.0.87.6 has a diamond bezel and a mother-of-pearl dial with diamond indexes.
Movement
Longines version of ETA 2000/1
| Type: | Automatic |
| Brand: | Longines |
|---|
| Caliber: | L595 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 19.40 mm |
|---|
| Jewels: | 20 |
|---|
| Reserve: | 40 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the Longines L595 caliber