Details
Patek Philippe - 7021/1R-001
Nautilus 7021 Rose Gold / Diamond
| Brand: | Patek Philippe |
|---|
| Family: | Nautilus |
|---|
| Reference: | 7021/1R-001 |
|---|
| Name: | Nautilus 7021 Rose Gold / Diamond |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Rose Gold |
|---|
| Bezel: | Gem-Set |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 33.60 mm |
|---|
| Height: | 8.70 mm |
|---|
| W/R: | 60.00 m |
Dial
| Color: | Paved |
|---|
| Material: | Rose Gold |
|---|
| Indexes: | Diamond |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
The Patek Philippe Nautilus 7021/1R-001 features a rose gold case (33.6mm) and matching bracelet - both featuring a grdless diamond setting. The dial is done in matching style.
Mechanical self-winding movement
Caliber 324 S C
Date
Sweep second hand
Fully set with diamonds, gridless setting
Each watch is unique
18K gold dial plate
Model shown: ~2328 diamonds (~9.05 ct.)
Fold-over clasp
Sapphire-crystal case back
Water resistant to 30 m
Case diameter (10-4 o'clock): 33.6 mm
Movement
Full rotor automatic movement by Patek. Total of 213 parts including 29 jewels. Geneva Seal certified.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Patek Philippe |
|---|
| Caliber: | 324 S C |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 27.00 mm |
|---|
| Jewels: | 29 |
|---|
| Reserve: | 45 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the Patek Philippe 324 S Ccaliber