Details
Jaquet Droz - J014014214
Grande Seconde 39Black Enamel / White Gold
| Brand: | Jaquet Droz |
|---|
| Family: | Grande Seconde |
|---|
| Reference: | J014014214 |
|---|
| Name: | Grande Seconde 39Black Enamel / White Gold |
|---|
| Limited: | Yes, 88 units |
|---|
Case
| Material: | White gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 39.00 mm |
|---|
| Height: | 11.52 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Material: | Enamel |
|---|
| Finish: | Gloss |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Alpha |
Description
The Grande Seconde is one of Jaquet Droz' signature models. The subdials of the off-center hours & minutes and small seconds overlap to form a poetic figure 8, a configuration based on historical pocket watches from the Jaquet Droz archives. The unusual mix of Roman and Arabic numerals is inspired by these pocket watches as well.
The Grande Seconde Black Enamel J014014214 has a white gold case and an black grand feu enamel dial.
Movement
Jaquet Droz 2663, self-winding mechanical movement with double barrel, 22-carat white gold oscillating weight. Display for off-centered hours and minutes and large seconds subdial
| Type: | Automatic |
| Brand: | Jaquet Droz |
|---|
| Caliber: | 2663 |
| Display: | Analog |
|---|
| Jewels: | 30 |
|---|
| Reserve: | 68 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
More watches using the Jaquet Droz 2663 caliber