Details
Patek Philippe - 5905R-001
Annual Calendar Chronograph 5905 Rose Gold / Brown
| Brand: | Patek Philippe |
|---|
| Family: | Complications |
|---|
| Reference: | 5905R-001 |
|---|
| Name: | Annual Calendar Chronograph 5905 Rose Gold / Brown |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Rose Gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 42.00 mm |
|---|
| Height: | 14.03 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Brown |
|---|
| Finish: | Sunburst |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Dauphine |
Price in euro
Description
The Patek Philippe Annual Calendar 5905R-001 was launched at BaselWorld 2019. It features a rose gold case paired with a brown dial.
Movement
Movement based on CH 28-520 IRM QA 24H, yet without Power Reserve indicator and hour totalizer.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Patek Philippe |
|---|
| Caliber: | CH 28-520 QA 24H |
|---|
| Base: | Patek PhilippeCH 28-520 IRM QA 24H |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 33.00 mm |
|---|
| Jewels: | 40 |
|---|
| Reserve: | 55 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Day / Night Indication, Hours, Minutes |
|---|
| Date: | Annual Calendar, Date, Day, Month |
|---|
| Chronograph: | Chronograph, Column wheel, Flyback |
More watches using the Patek Philippe CH 28-520 QA 24H caliber