Details
Panerai - PAM00227
Radiomir Rattrapante Platinum Pisa
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Radiomir |
|---|
| Reference: | PAM00227(aka: PAM227, PAM 227) |
|---|
| Name: | Radiomir Rattrapante Platinum Pisa |
| Produced: | 2006 |
| Limited: | Yes, 5 units |
|---|
Case
| Material: | Platinum |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 45.00 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
The PAM 227 Radiomir is a limtied edition made for Pisa Orologeria in 2006. It features a platinum case of 45mm and a black dial with silver subdials.
Movement
Rattrapante movement based on the Valjoux 7753 / 7750
| Type: | Automatic |
| Brand: | Panerai |
|---|
| Caliber: | OP XVIII |
|---|
| Base: | ETA7750 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Jewels: | 31 |
|---|
| Reserve: | 42 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Chronograph: | Chronograph, Rattrapante |
More watches using the Panerai OP XVIII caliber