Details
Panerai - PAM00127
Luminor 1950
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Luminor 1950 |
|---|
| Reference: | PAM00127(aka: PAM127, PAM 127) |
|---|
| Name: | Luminor 1950 |
| Produced: | 2002 - 2003 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 47.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 26.00 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2002, the 127 was the first Panerai to feature the 47mm '1950' case. It would grow out to be a real collectors favorite.
Movement
Based off the Unitas 6497, OP XI uses Panerai's distinct bridge lay-out.
| Type: | Handwound |
| Brand: | Panerai |
|---|
| Caliber: | OP XI |
|---|
| Base: | ETA6497-1 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 36.60 mm |
|---|
| Jewels: | 17 |
|---|
| Reserve: | 56 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Additionals: | Chronometer |
More watches using the Panerai OP XI caliber