Details
Panerai - PAM00248
Radiomir Ferretti
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Radiomir |
|---|
| Reference: | PAM00248(aka: PAM248, PAM 248) |
|---|
| Name: | Radiomir Ferretti |
| Produced: | 2006 - 2006 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 45.00 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
Special edition of 20 pieces created for the famed Italian AD and specialist Ferreti. The PAM 248 is a Radiomir Base model with a closed caseback engraved with the logo of Mr. Ferretti.
Movement
| Type: | Handwound |
| Brand: | Panerai |
|---|
| Caliber: | OP X |
|---|
| Base: | ETA6497-1 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 36.60 mm |
|---|
| Jewels: | 17 |
|---|
| Reserve: | 56 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes |
More watches using the Panerai OP X caliber