Details
IWC - IW3581-03
Da Vinci Automatic Edition 150 Years Red Gold / White
| Brand: | IWC |
|---|
| Family: | Da Vinci |
|---|
| Reference: | IW3581-03(aka: IW358103) |
|---|
| Name: | Da Vinci Automatic Edition 150 Years Red Gold / White |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 250 units |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 40.40 mm |
|---|
| Height: | 12.10 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Blue |
|---|
| Finish: | Gloss |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
|---|
| Hands: | Alpha |
Price in euro
Description
The Da Vinci Automatic Edition ?¡ã150 Years?¡À is a limited edition of 250 pieces created in celebration of IWC's 150th Anniversary in 2018. It features a red gold case of 40.4mm, which houses the self-winding caliber 82200.
Movement
Self-winding movement with Pellaton winding system. 60 hours of power reserve through a single barrel.
| Type: | Automatic |
| Brand: | IWC |
|---|
| Caliber: | 82200 |
|---|
| Base: | IWC82110 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Jewels: | 33 |
|---|
| Reserve: | 60 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
More watches using the IWC 82200 caliber