Details
Panerai - PAM00134
Radiomir Diamond Bezel / Dial
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Radiomir |
|---|
| Reference: | PAM00134(aka: PAM134, PAM 134) |
|---|
| Name: | Radiomir Diamond Bezel / Dial |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | White gold |
|---|
| Bezel: | Gem-Set |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 40.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
The Radiomir PAM 134 features a diamont set bezel and dial. It has a white gold case and a black dial.
Movement
The Panerai OP VII movement is based on the Zenith Elite 680 movement. It features small seconds and a date function. It was found in Radiomir models.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Panerai |
|---|
| Caliber: | OP VII |
|---|
| Base: | ZenithElite 680 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 25.60 mm |
|---|
| Jewels: | 26 |
|---|
| Reserve: | 55 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the Panerai OP VII caliber