Details
Panerai - PAM00395
Radiomir 8 Days GMT Oro Rosso
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Radiomir |
|---|
| Reference: | PAM00395(aka: PAM395, PAM 395) |
|---|
| Name: | Radiomir 8 Days GMT Oro Rosso |
| Produced: | 2012 - 2012 |
| Limited: | Yes, 500 units |
|---|
Case
| Material: | Red Gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 45.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 26.00 mm |
|---|
| W/R: | 50.00 m |
Dial
| Color: | Brown |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
The 2012 PAM 395 Radiomir features a version of the caliber P.2002 movement with a special finish - most of its bridges have been cut out. It furthermore has a red gold case and a brown dial.
Movement
Version of P.2002 with distinct, partially skeletonized finish.
| Type: | Handwound |
| Brand: | Panerai |
|---|
| Caliber: | P.2002/10 |
|---|
| Base: | PaneraiP.2002 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 37.80 mm |
|---|
| Jewels: | 21 |
|---|
| Reserve: | 192 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Additional 12 Hour Hand (adjustable), Additional 24 Hour Hand (fixed), Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Additionals: | Power Reserve Indicator |
More watches using the Panerai P.2002/10 caliber