Details
Audemars Piguet - 25977BA.OO.1205BA.02
Royal Oak Tourbillon Chronograph Yellow Gold / Silver
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Family: | Royal Oak |
|---|
| Reference: | 25977BA.OO.1205BA.02 |
|---|
| Name: | Royal Oak Tourbillon Chronograph Yellow Gold / Silver |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Yellow gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Other |
|---|
| Diameter: | 44.00 mm |
|---|
| Height: | 12.90 mm |
|---|
| W/R: | 20.00 m |
Dial
| Nickname: | Grande Tapisserie |
|---|
| Color: | Silver |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
Housed in a case of 44mm, the Royal Oak Tourbillon Chronograph is one of the largest non-Offshore Royal Oak models available. It is powered by the hand-wound caliber 2889 movement, which pairs a tourbillon with a column wheel chronograph - an signature AP combination.
Reference 25977BA.OO.1205BA.02 has a yellow gold case and matching bracelet.
Movement
Hand-wound movement with integrated column wheel chronograph and tourbillon escapement.
| Type: | Handwound |
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Caliber: | AP 2889 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 30.50 mm |
|---|
| Jewels: | 28 |
|---|
| Reserve: | 72 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph, Column wheel |
|---|
| Additionals: | Tourbillon Escapement |
More watches using the Audemars Piguet AP 2889 caliber