Details
Panerai - PAM00246
Radiomir 1/8 Second
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Radiomir |
|---|
| Reference: | PAM00246(aka: PAM246, PAM 246) |
|---|
| Name: | Radiomir 1/8 Second |
| Produced: | 2006 - 2006 |
| Limited: | Yes, 300 units |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 45.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 24.00 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
A limited edition of 300 pieces, the 2006 PAM 246 Radiomir 1/8th Second features a spectacular chronograph movement with split-seconds function and foudroyante hand.
Movement
Foudroyante split-seconds movement based on a a LaJoux-Perret modification of the 7750.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Panerai |
|---|
| Caliber: | OP XXI |
|---|
| Base: | ETA7750 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 36.60 mm |
|---|
| Jewels: | 40 |
|---|
| Reserve: | 42 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Chronograph: | Chronograph, Column wheel, Foudroyante, Rattrapante |
More watches using the Panerai OP XXI caliber