Details
Panerai - PAM00176
Luminor Base Titanio
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Luminor |
|---|
| Reference: | PAM00176(aka: PAM176, PAM 176) |
|---|
| Name: | Luminor Base Titanio |
| Produced: | 2004 - 2013 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Titanium |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 44.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 24.00 mm |
|---|
| W/R: | 300.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 176 features a black dial - contrary to the earlier 116, which had a brown dial. First generations feature a painted dial, while later ones adopted the sandwich dial.
Movement
| Type: | Handwound |
| Brand: | Panerai |
|---|
| Caliber: | OP X |
|---|
| Base: | ETA6497-1 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 36.60 mm |
|---|
| Jewels: | 17 |
|---|
| Reserve: | 56 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes |
More watches using the Panerai OP X caliber