Details
Panerai - PAM00603
Mare Nostrum Titanio
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Mare Nostrum |
|---|
| Reference: | PAM00603(aka: PAM603, PAM 603) |
|---|
| Name: | Mare Nostrum Titanio |
| Produced: | 2015 - 2015 |
| Limited: | Yes, 150 units |
|---|
Case
| Material: | Titanium |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 52.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 27.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Brown |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The 2015 PAM 603 is a titanium version of the original 2010 PAM 300 Mare Nostrum. It was released as a limited edition of 150 pieces.
Movement
Highly finished hand-wound chronograph movement based on a Minerva ebauche.
| Type: | Handwound |
| Brand: | Panerai |
|---|
| Caliber: | OP XXV |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 28.80 mm |
|---|
| Jewels: | 22 |
|---|
| Reserve: | 55 h |
|---|
| Frequency: | 18000 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Chronograph: | Chronograph, Column wheel |
More watches using the Panerai OP XXV caliber