Details
Longines - L5.686.4.16.3
DolceVita XL Stainless Steel
| Brand: | Longines |
|---|
| Family: | DolceVita |
|---|
| Reference: | L5.686.4.16.3(aka: L56864163) |
|---|
| Name: | DolceVita XL Stainless Steel |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Rectangular |
|---|
| Diameter: | 33.90 mm |
|---|
| Lug Width: | 26.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | White |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Losange |
Price in euro
Description
The DolceVita is Longines' interpretation of the classic rectangular 'tank' design. It is available in a wide variation of configurations; the present DolceVita XL has an oversized stainless steel case measuring in at 33.9*41.3mm. The movement is the quartz caliber L074.
Movement
Longines version of ETA F06.161. Extra large display for the date.
| Type: | Quartz |
| Brand: | Longines |
|---|
| Caliber: | L074 |
|---|
| Base: | ETAF06.161 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 25.60 mm |
|---|
| Jewels: | 3 |
|---|
| Reserve: | 26280 h |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the Longines L074 caliber