Details
Panerai - PAM00927
Luminor Due 42 Automatic Titanium/ Blue
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Luminor Due |
|---|
| Reference: | PAM00927 |
|---|
| Name: | Luminor Due 42 Automatic Titanium/ Blue |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Titanium |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 42.00 mm |
|---|
| Height: | 10.50 mm |
|---|
| Lug Width: | 22.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Blue |
|---|
| Finish: | Sunburst |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The Panerai Luminor Due PAM00927 was introduced in 2019. This watch features a titanium case and a blue dial. It is powered by the self-winding caliber P.900.
Movement
Self-winding movement with date; presumed to be a re-named OP XXXIV but details unsure.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Panerai |
|---|
| Caliber: | P.900 |
|---|
| Base: | PaneraiOP XXXIV |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Jewels: | 25 |
|---|
| Reserve: | 72 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the Panerai P.900 caliber