Details
Longines - L2.673.4.78.6
Master Collection 40 Chronograph Calendar Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|
| Family: | Master Collection |
|---|
| Reference: | L2.673.4.78.6(aka: L26734786) |
|---|
| Name: | Master Collection 40 Chronograph Calendar Stainless Steel / Silver / Bracelet |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 40.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 21.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Beige |
|---|
| Finish: | Guilloche |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
|---|
| Hands: | Feuille |
Price in euro
Description
The Longines Master Collection has a stainless steel case with a diameter of 40.00 paired with a Beige dial. It is listed here as being powered by caliber L678.2, though depending on the year of production it can be either a L678 or L687(in various executions).
Movement
Caliber L678 is Longines version of the ETA / Valjoux 7751 movement. This self-winding movement features a full calendar with indicators for the day, date and month, a chronograph, a moonphase indicator and an 24-hour indicator.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Longines |
|---|
| Caliber: | L678.2 |
|---|
| Base: | ETA7751 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Jewels: | 25 |
|---|
| Reserve: | 42 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds, Additional 24 Hour Hand (fixed) |
|---|
| Date: | Date, Day, Month |
|---|
| Chronograph: | Chronograph |
|---|
| Astronomical: | Moonphase |
More watches using the Longines L678.2 caliber