Details
Panerai - PAM00310
Luminor Chronograph
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Luminor |
|---|
| Reference: | PAM00310(aka: PAM310, PAM 310) |
|---|
| Name: | Luminor Chronograph |
| Produced: | 2008 - 2011 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 40.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 22.00 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 310 has a stainless steel case of 40mm. It is powered by caliber OP XII.
Movement
Chronometer-rated & personalized version of ETA / Valjoux 7753.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Panerai |
|---|
| Caliber: | OP XII |
|---|
| Base: | ETA7753 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Jewels: | 27 |
|---|
| Reserve: | 46 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph |
|---|
| Additionals: | Chronometer |
More watches using the Panerai OP XII caliber