Details
Panerai - PAM00212
Luminor 1950 Flyback
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Luminor 1950 |
|---|
| Reference: | PAM00212(aka: PAM212, PAM 212) |
|---|
| Name: | Luminor 1950 Flyback |
| Produced: | 2005 - 2008 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 44.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 24.00 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 212 features a Luminor 1950 style caseback and a flyback chronograph movement - caliber OP XIX.
Movement
The Panerai OP XIX caliber is an automatic chronograph with flyback function based on the Valjoux 7750 / 7753.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Panerai |
|---|
| Caliber: | OP XIX |
|---|
| Base: | ETA7750 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Jewels: | 30 |
|---|
| Reserve: | 42 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Chronograph: | Chronograph, Flyback |
More watches using the Panerai OP XIX caliber