Details
Panerai - PAM00438
Luminor 1950 3 Days GMT Automatic Tuttonero
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Luminor 1950 |
|---|
| Reference: | PAM00438(aka: PAM438, PAM 438) |
|---|
| Name: | Luminor 1950 3 Days GMT Automatic Tuttonero |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Materials: | Titanium, Ceramic |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 44.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 24.00 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The 'Tuttonero' has a case and bracelet both in ceramic for a full-black look. It has a black dial with Arabic numerals.
Movement
Automatic mechanical movement, executed entirely by Panerai, 13? lignes, 7.9 mm thick, 29 jewels, Glucydur? balance, 28,800 alternations/hour. Incabloc? anti-shock device. Power reserve 3 days with indicator on the back, two barrels, seconds reset device, date, GMT indicated by the central hand. 229 components. Movement components with black galvanic treatment.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Panerai |
|---|
| Caliber: | P.9001/B |
|---|
| Base: | PaneraiP.9001 |
| Display: | Analog |
|---|
| Jewels: | 29 |
|---|
| Reserve: | 3 h |
|---|
| Time: | Additional 12 Hour Hand (adjustable), Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Additionals: | Power Reserve Indicator |
More watches using the Panerai P.9001/B caliber