Details
Audemars Piguet - 25721.ST.O.1000ST.01
Royal Oak OffShore 25721 Chronograph Stainless Steel / Blue
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Family: | Royal Oak Offshore |
|---|
| Reference: | 25721.ST.O.1000ST.01 |
|---|
| Name: | Royal Oak OffShore 25721 Chronograph Stainless Steel / Blue |
| Produced: | 1993 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Other |
|---|
| Diameter: | 42.00 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Blue |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
One of the original Royal Oak Offshore models, the reference 25721.ST.O.1000ST.01 features a stainless steel case and matching integrated bracelet. The dial is blue.
Movement
Self-winding movement with chronograph complication, first introduced in 1985 [1983]; JLC 889 + Dubois Depraz module.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Caliber: | AP 2126 / 2840 |
|---|
| Base: | Jaeger-LeCoultre889 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 26.50 mm |
|---|
| Jewels: | 33 |
|---|
| Reserve: | 45 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
More watches using the Audemars Piguet AP 2126 / 2840 caliber