Details
Audemars Piguet - 26083BC.ZZ.D102CR.01
Jules Audemars 26083 Tourbillon Chronograph White Gold / MOP
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Family: | Jules Audemars |
|---|
| Reference: | 26083BC.ZZ.D102CR.01 |
|---|
| Name: | Jules Audemars 26083 Tourbillon Chronograph White Gold / MOP |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | White gold |
|---|
| Bezel: | Gem-Set |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 41.00 mm |
|---|
| Height: | 13.30 mm |
|---|
| W/R: | 20.00 m |
Dial
| Color: | White |
|---|
| Material: | Mother of Pearl |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Poire |
Price in euro
Description
The Jules Audemars Tourbillon Chronograph 26083BC.ZZ.D102CR.01 has a white gold case and a mother-of-pearl dial; both are heavily set with diamonds. It is powered by caliber AP 2889.
The case and buckle are set with 250 brilliant-cut and 68 baguette cut diamonds; the dial is set with 136 diamonds. A rose-cut diamond is found on the crown.
Movement
Hand-wound movement with integrated column wheel chronograph and tourbillon escapement.
| Type: | Handwound |
| Brand: | Audemars Piguet |
|---|
| Caliber: | AP 2889 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 30.50 mm |
|---|
| Jewels: | 28 |
|---|
| Reserve: | 72 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph, Column wheel |
|---|
| Additionals: | Tourbillon Escapement |
More watches using the Audemars Piguet AP 2889 caliber